Zasłony – rolety jasne czy ciemne?

Zasłony to chętnie wybierane osłony okienne. Można je wieszać zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z firankami czy roletami. Ich dobór jest podyktowany licznymi przesłankami. Bardzo ważnym aspektem jest w tym momencie ich kolor – nie od dziś doskonale wiadomo, że dzięki niemu można wiele zdziałać i osiągać rozmaite rezultaty.

Kolor i jego wpływ na aranżację wnętrza

Kolor zasłon ma ogromny wpływ na całą aranżację wnętrza. Należy przy tym pamiętać o najważniejszej zasadzie, a mianowicie takiej, że to, co jasne – optycznie powiększa, a to, co ciemne – pomniejsza. Tak więc ciemne zasłony w małym wnętrzu nie są zbyt dobrym pomysłem. W omawianym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa również przeznaczenie danego pomieszczenia. I tak dla przykładu w salonach można sobie pozwolić na zupełnie inne rozwiązania aniżeli w sypialniach. Osłony wieszane w pokojach dziennych mogą z powodzeniem odznaczać się jasnymi kolorami, natomiast do sypialni są polecane raczej ciemne modele. Wzór na zasłonach też przy tej okazji bardzo się liczy – pionowe motywy wizualnie wydłużają przestrzeń, zaś poziome ją poszerzają.

Stopień przepuszczalności światła

Poczytaj tu i sprawdź jakie powiesić rolety na okna w salonie i gdzie można je kupić najtaniej. np. na Roletko.pl

Poszczególne kolory inaczej się zachowują pod wpływem promieni słonecznych, co też jest szalenie istotne. Nie wszędzie bowiem jest wskazana duża ilość światła dziennego. Poza tym o komforcie korzystania z poszczególnych pomieszczeń decyduje m. in. możliwość regulowania dostępu światła. Ogólnie panuje przekonanie, iż jasne kolory w większym stopniu przepuszczają światło niż barwy ciemne, niemniej jednak w tym momencie należy mieć również na uwadze właściwości danej tkaniny – czy jest transparentna, przezroczysta, półprzezroczysta itp. Niemniej jednak wiadomo, że zasłony odznaczające się bardziej intensywnymi kolorami znakomicie pochłaniają promienie słoneczne, spokojnie zatem można je powiesić w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Sprawdzą się też i w salonie, aczkolwiek pod warunkiem, że jest on usytuowany od strony południowej, a znajdujące się w nim okno cechują większe rozmiary. Chcąc natomiast uzyskać wrażenie przytulności, lepiej zdecydować się na jasne, ciepłe barwy.