Zasłony – rolety jasne czy ciemne?

Zasłony to chętnie wybierane osłony okienne. Można je wieszać zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z firankami czy roletami. Ich dobór jest podyktowany licznymi przesłankami. Bardzo ważnym aspektem jest w tym momencie ich kolor – nie od dziś doskonale wiadomo, że dzięki niemu można wiele zdziałać i osiągać rozmaite rezultaty.

Kolor i jego wpływ na aranżację wnętrza

Kolor zasłon ma ogromny wpływ na całą aranżację wnętrza. Należy przy tym pamiętać o najważniejszej zasadzie, a mianowicie takiej, że to, co jasne – optycznie powiększa, a to, co ciemne – pomniejsza. Tak więc ciemne zasłony w małym wnętrzu nie są zbyt dobrym pomysłem. W omawianym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa również przeznaczenie danego pomieszczenia. I tak dla przykładu w salonach można sobie pozwolić na zupełnie inne rozwiązania aniżeli w sypialniach. Osłony wieszane w pokojach dziennych mogą z powodzeniem odznaczać się jasnymi kolorami, natomiast do sypialni są polecane raczej ciemne modele. Wzór na zasłonach też przy tej okazji bardzo się liczy – pionowe motywy wizualnie wydłużają przestrzeń, zaś poziome ją poszerzają.

Stopień przepuszczalności światła

Poczytaj tu i sprawdź jakie powiesić rolety na okna w salonie i gdzie można je kupić najtaniej. np. na ROLETY I PLISY SZCZECIN Roletko.pl

Poszczególne kolory inaczej się zachowują pod wpływem promieni słonecznych, co też jest szalenie istotne. Nie wszędzie bowiem jest wskazana duża ilość światła dziennego. Poza tym o komforcie korzystania z poszczególnych pomieszczeń decyduje m. in. możliwość regulowania dostępu światła. Ogólnie panuje przekonanie, iż jasne kolory w większym stopniu przepuszczają światło niż barwy ciemne, niemniej jednak w tym momencie należy mieć również na uwadze właściwości danej tkaniny – czy jest transparentna, przezroczysta, półprzezroczysta itp. Niemniej jednak wiadomo, że zasłony odznaczające się bardziej intensywnymi kolorami znakomicie pochłaniają promienie słoneczne, spokojnie zatem można je powiesić w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Sprawdzą się też i w salonie, aczkolwiek pod warunkiem, że jest on usytuowany od strony południowej, a znajdujące się w nim okno cechują większe rozmiary. Chcąc natomiast uzyskać wrażenie przytulności, lepiej zdecydować się na jasne, ciepłe barwy.