Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Jeżeli ktoś ma zgromadzone większe oszczędności, to dobrze jest je ulokować w jakimś miejscu, tak aby procenty przynosiły nam zyski, a nie straty. Można więc ulokować swoje fundusze na lokatach bankowych lub kontach oszczędnościowych. Chociaż najlepsze konto oszczędnościowe zamiast lokat (Lokatka.pl) z reguły kusi nas w reklamach wysokim oprocentowaniem, to rzeczywistość nie wygląda już tak kolorowo. A zatem najpierw trzeba zwrócić uwagę na oprocentowanie. Im jest większe, tym lepsze, ale czasami jest tak, że wysokie oprocentowanie, które jest pokazywane w reklamach, jest uzależnione od innych czynników, jak dajmy na to wysokość wpłaconej kwoty lub naliczane jest oprocentowanie progresywne.

Istotna jest też kapitalizacja odsetek. W większości banków odsetki są dopisywane co miesiąc, ale są też takie banki, które dopisują odsetki co kwartał lub codziennie. Kapitalizacja codzienna jest bardziej opłacalna, ponieważ daje nam większy zysk i pozwala na uniknięcie podatku Belki. Ważne są także wypłaty i przelewy. Konta oszczędnościowe tym się różnią od lokat, że można z nich swobodniej wypłacać pieniądze. Ale to też ma swoje ograniczenia, a mianowicie może być tak, że tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, a kolejne już są tak kosztowne, że zwyczajnie nie opłaca się ich więcej robić tudzież udzielać przelewów. Może być nawet tak, że koszt wypłat bądź przelewów będzie tak wysoki, że pochłonie odsetki z naszych oszczędności i nic na tym koncie nie zarobimy.
Trzeba także sprawdzić, czy przy zakładania konta oszczędnościowego bank nie będzie wymagał, abyśmy założyli dodatkowe konto osobiste czy ubezpieczyli nasze oszczędności.
Poza tym dobrze jest mieć także dostęp przez Internet do swojego konta.

Dodaj komentarz